Feature films


    Sunday, May 26 2019 - 7PM
    Opening film: The Unorthodox
    Eliran Malka (2018)  
    Drama, Comedy, 92 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, French S.T. 

    Sunday, May 26 2019 - 7PM
    Opening film: The Unorthodox
    Eliran Malka (2018)  
    Drama, Comedy, 92 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Monday, May 27 2019 - 7PM
    Here and Now
    Roman Shumunov (2018)  
    Society, Social Drama, 87 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Monday, May 27 2019 - 9PM
    King BB
    Dan Shadur (2018)  
    Documentary, 70 min, Israel
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Tuesday, May 28 2019 - 7PM
    Shoelaces
    Yaakov Goldwasser (2018)  
    Drama, 100 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Tuesday, May 28 2019 - 7PM
    Working Woman
    Michal Aviad (2018)  
    Drama, 89 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, French S.T. 

    Tuesday, May 28 2019 - 9PM
    End Games
    Ariel Cohen (2018)  
    Fiction, Drama, 85 min, Israel/Russia
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Wednesday, May 29 2019 - 7PM
    Family in Transition
    Ofir Trainin (2018)  
    Documentary, 70 min, Israel
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Wednesday, May 29 2019 - 9PM
    Back to Maracana
    Jorge Gurvich (2018)  
    Drama, Comedy, 90 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Thursday, May 30 2019 - 7PM
    Redemption
    Joseph Madmony and Boaz Yehonatan Yaacov (2018)  
    Drama, 104 min, Israel
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, French S.T. 

    Thursday, May 30 2019 - 7PM
    The Other Story
    Avi Nesher (2018)  
    Drama, 112 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Thursday, May 30 2019 - 9PM
    Rescue Bus 300
    Rotem Shamir (2018)  
    Docu-Drama, 75 min, Israel
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Sunday, June 2 2019 - 7PM
    Shoelaces
    Yaakov Goldwasser (2018)  
    Drama, 100 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, French S.T. 

    Sunday, June 2 2019 - 7PM
    Working Woman
    Michal Aviad (2018)  
    Drama, 89 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Sunday, June 2 2019 - 9PM
    Virgins
    Keren Ben Rafael (2018)  
    Drama, 91 min, Israel/France/Belgium
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Monday, June 3 2019 - 7PM
    Broken Mirrors
    Aviad Givon, Imri Matalon (2018)  
    Drama, 104 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Monday, June 3 2019 - 9PM
    The Ancestral Sin
    David Deri (2017)  
    Documentary, 109 min, Israel
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Tuesday, June 4 2019 - 7PM
    Redemption
    Joseph Madmony, Boaz Yehonatan Yaacov (2018)  
    Drama, 104 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Tuesday, June 4 2019 - 7PM
    The Other Story
    Avi Nesher (2018)  
    Drama, 112 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, French S.T. 

    Tuesday, June 4 2019 - 9PM
    Tel Aviv on Fire
    Sameh Zoabi (2018)  
    Satirical Comedy, 97 min, Israel/Luxembourg/France/Belgium
    OUT-OF-COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

    Wednesday, June 5 2019 - 7PM
    Closing film : Noble Savage
    Marco Carmel (2018)  
    Drama, 94 min, Israel
    IN COMPETITION
    V.O. Hebrew, English S.T. 

Comments are closed